Katarzyna Grochola swoją debiutancką powieść wydała pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Choć już jako dziecko interesowała się pisaniem, to w życiu dorosłym, przynajmniej początkowo, obrała zupełnie inną drogę. Trzy lata spędziła w Libii, pracowała jako korektorka i tłumaczka, wyjechała na jakiś czas do Londynu, aby w końcu powrócić do Polski i zająć się pracą w redakcji. Przyszła pisarka nie zajmowała się tam jednak tworzeniem artykułów, a… odpisywaniem na różne listy czytelników. W końcu jednak powiedziała dość i postawiła wszystko na jedną kartę. Jak widać, opłaciło się, gdyż katarzyna grochola do dzisiaj uważana jest za jedną z najciekawszych, a przy tym najsympatyczniejszych polskich autorek.

Żaby i anioły

Żaby i anioły to cykl książek (w jego skład wchodzą cztery tomy), który przyniósł Grocholi największą rozpoznawalność. W tej serii poznajemy Judytę, kobietę, która postanawia wyjechać z wielkiego miasta i osiąść w jednej z mniejszych polskich wsi. Ta spontaniczna decyzja związana jest z tym, w jakim miejscu kobieta się znalazła. Ta, załamana swoim życiem prywatnym i niesatysfakcjonującą karierą zawodową, podejmuje odważny krok o zupełnej zmianie swojego życia. Katarzyna Grochola może i nie jest niesamowicie utalentowaną pisarką, ale z pewnością ma do czegoś talent: do kreowania ciepłych i zabawnych postaci.

Codzienne rozterki

Grochola w swojej serii książek nie wymyśliła niczego nowego ani też nie postawiła na nietypowe rozwiązania. Autorka zdecydowała się po prostu opisać zwykłe życie, wraz ze związanymi z nim wzlotami i upadkami. I to chyba właśnie ta prostota, szczerość i autentyczność okazały się strzałem w dziesiątkę, który spowodował, że po obyczajowe powieści Grocholi zaczęli sięgać nawet ci odbiorcy, którzy wcześniej nie przepadali za książkami tego typu. Na koniec warto zaznaczyć, że na podstawie kilku książek Katarzyny Grocholi powstały pełnometrażowe filmy fabularne, które podobnie jak książki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.